Narodowe czytanie po raz ósmy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcamy mieszkańców Głuszycy do przyłączenia się do wspólnego czytania polskich nowel w sobotę 7 września w godz. 10. 30-12.00 w czytelni internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy.

Podczas tegorocznej, ósmej edycji Narodowego Czytania zgodnie z decyzją Pary Prezydenckiej będziemy czytać nowele polskie:

  1. „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
  2. „Dym” Marii Konopnickiej,
  3. „Katarynka” Bolesława Prusa,
  4. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza,
  5. „Orka” Władysława Stanisława Reymonta,
  6. „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,
  7. „Sachem” Henryka Sienkiewicza,
  8. „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Pierwszą lekturą Narodowego Czytania był poemat epicki Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Zgłoszenia do głuszyckiej edycji ogólnopolskiej akcji będą przyjmowane od 5 do 23 sierpnia br. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej  (ul. Grunwaldzka 26, parter) w godzinach pracy instytucji. Zapytania i informacje: pod nr tel. 512 041 027 lub e-mailowo: biblioteka@ckmbp.gluszyca.pl.

ZAPRASZAMY!